چهارشنبه 27 تیر 1403


فراخوان واگذاری امتیاز دانش فنی پروژه‌های فناورانه صنعت برق جهت تجاری سازی


صنعت برق به عنوان یکی از صنایع زیرساختی و حیاتی کشور همواره جزء صنایع پیشگام و توسعه‌یافته بوده است و فعاليت‌های پژوهشی و تحقيقاتی نقش بسزایی در رشد و توسعه صنعت برق داشته اند. رویکردهای فعلی تحقیق و توسعه در بخش دولتی که برگرفته از برنامه‌ی راهبردی وزارت نیرو و بر اساس اصول و معيارهای علمی و برمبنای نیازهای واقعی و الزامات حاکمیتی بنا نهاده شده است، توانسته است به نتایج ارزشمندی دست یابد از جمله: جهت‌دهی فرآیند تحقیقات به سوی نیازهای کشور، ارتقای دانش و مهارت‌های منابع انسانی، توسعه پژوهش و فناوری، افزايش آگاهی‌های عمومی و خلاقيت و نوآوری. به همین دلیل لازم است برای ماندگاری و توسعه‌ی پایدار تحقیقات، فرآیند تحقیق و توسعه‌ی صنعت برق به یک چرخه‌ی خوداتکا تبدیل شود که با تعاملات شبکه‌ای با نهادهاي فعال در تحقیقات و مشارکت مؤثر بخش‌های دولتی و غيردولتی ‌به‌ويژه در حوزه‌های اقتصادی و تجاری‌سازی نتایج تحقیقات، بتواند ضمن توانمندسازی توسعه‌ی درون‌زای علم و فناوری در سطح کشور، موجبات سرآمدی صنعت برق را در سطح منطقه فراهم آورد.
در این رویکرد، منظور از تجاری‌سازی، ایجاد یک کسب و کار بر اساس نتایج تحقیقات؛ یا به عبارت دیگر، ایجاد قابلیت ورود به بازار برای محصولات نمونه اوّلیه یا نیمه صنعتی حاصل از تحقیقات شرکت‌های برق (منطقه‌ای، تولید، توزیع) و برخورداری از منافع آن برای دست‌اندرکاران است.

هدف:

در راستای نقش آفرینی حداکثری دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، موسسات فناور و شرکت‌های دانش بنیان در توسعه فناوری‌های مورد نیاز صنعت برق کشور و به منظور "کاربست نتایج تحقیقات" و "تسهیل تجاری‌سازی" جهت رفع نیازهای صنعت برق؛ "دستورالعمل حمایت از تجاری‌سازی نتایج فعالیت‌های تحقیقاتی شرکت توانیر" توسط این شرکت به تصویب و جهت اجرا به پژوهشگاه نیرو ابلاغ شده است.
به منظور اجرایی نمودن دستورالعمل صدرالذکر، این پژوهشگاه سالانه پروژه‌های فناورانه‌ی خاتمه یافته صنعت برق را شناسایی نموده و نسبت به برگزاری فراخوان جهت شناسایی و جلب مشارکت شرکت‌های سازنده/سرمایه‌گذار حائز شرایط جهت تجاری‌سازی این پروژ‌ها اقدام می‌نماید.
روند کلی انتخاب سرمایه‌گذار/شرکت تولیدی برای دریافت امتیاز دانش فنی پروژه‌های فناورانه و نحوه انجام فراخوان و فرایند ارزیابی پیشنهادات دریافتی مطابق روندنما می‌باشد:
با رعایت ضوابط و سیاست‌های جاری پژوهشگاه نیرو، اطلاعات طرح‌های فناورانه صنعت برق و انرژی جهت واگذاری در قالب فایل پاورپوینت "تشریح پروژه" بر روی سایت پژوهشگاه فراخوان می‌شوند. متقاضیان شرکت در فراخوان واگذاری طرح‌هی فناورانه با مطالعه مستندات مربوطه و همچنین در نظر گرفتن هم‌خوانی موضوع پروژه با تخصص و تجربیات خود و قبول شرایط و ضوابط شرکت در ارزیابی در مهلت مقرر قسمت مربوط به سوابق متقاضی را برروی سایت پژوهشگاه تکمیل نموده و فرم ضمانتنامه شرکت در فراخوان به انضمام پیشنهاد قیمت خود را در پاکت مهر و موم شده به واحد حقوقی ارائه می‌دهند.
در این مرحله متقاضیان با توجه به اطلاعات ثبت شده و سوابق علمی اجرایی و قیمت پیشنهادی اعلامی مورد ارزیابی قرار میگیرند.
تذکر: لازم است قبل از شروع فرایند ثبت اطلاعات در سایت پژوهشگاه، مدارکی مانند تصویر آگهی تاسیس، اساسنامه، آخرین آگهی تغییرات، تصویر مجوزها و امتیازهای اخذ شده و رزومه افراد اصلی فعال در پروژه جهت بارگذاری در سایت آماده باشد.